Současné počasí způsobuje problémy nejen lidem. Drobné ptáky může stávající námraza ohrožovat i na životě. To proto, že kvůli všudypřítomné vrstvě ledu mají problém sehnat dostatek potravy.
„Několikamilimetrová vrstva ledu, která přes noc pokryla stromy i povrch země, zabraňuje ptákům, aby se dostali k potravě,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. „Největší problémy s překonáním ledové krusty mají ti nejmenší ptáčci a přitom právě oni ztrácejí v chladném počasí nejvíce energie. Pokud jsme tedy dosud se zimním přikrmováním váhali, právě dnes je nejvyšší čas začít,“ říká.
Sýkorky, králíčci, čížci, zvonci a další drobní ptáci spotřebují na zahřátí svého drobného tělíčka mnoho energie. V zimě tráví prakticky celý den hledáním a konzumací potravy, jinak by nemohli přežít. Právě v době, kdy napadne velké množství čerstvého sněhu nebo kdy přírodu pokryje led, je podle ornitologů pro tyto ptáky naplněné krmítko opravdovým požehnáním a nezřídka i záchranou života.
A jak ptáky správně krmit?
Jednoznačně nejoblíbenějším krmivem jsou slunečnicová semínka. Doplnit je můžeme i ovesnými vločkami a dalším zrním. Sypat ho můžeme do krmítka i na chráněné místo na zemi. Například pro pěnkavy a zvonky je totiž přirozenější sbírat potravu ze země. Kosům, kvíčalám, ale třeba i brkoslavům můžeme po celou zimu nabízet jablka nebo jeřabiny, které jsme na podzim uskladnili. Nepohrdnou ani bramborami uvařenými v nesolené vodě.
Ptákům bychom měli předkládat co nejpřirozenější potravu, nevhodné jsou hlavně zbytky z kuchyně. Ty většinou obsahují sůl, která působí jako jed. Pro malé ptáky velikosti čížka může být již jen jedno zrnko soli ze slaného rohlíku smrtelné, varují ornitologové. Vhodné není ani pečivo, zvláště čerstvé, které může způsobit zažívací potíže. "Kachnám a labutím jej dávat můžeme, mají jak známo „kachní žaludek“ a i případné přebytky soli ve vodním prostředí snáze vyloučí," dodávají.
Nevím jak Vy, já jdu něco nasypat do krmítka.
Tomáš Marný
převzato z Ekolist.cz