Srnčí říje, žně a černá
Říje srnčí zvěře cyklicky mění přirozený průběh jejího normálního života. S tím co se děje, v půběhu července a srpna, mají největší starosti srnčata. Od svého narození neudělala jediný krok bez mámy a najednou je jejich vlastní máma, poslušná svých bilogických hodin a často značně nervozní, odhání a nutí je být po část dne samotná. Své starosti s touto skutečností mají i mladé srnky, které se do říje aktivně zapojují poprvé. Jsou to právě srny,které určují dobu a průběh vlastní říje, srnci se této skutečnosti bez zjevných problémů přizpůsobují. Na průběh říje má však vliv i několik dalších faktorů, počasím počínaje a ruchem v honitbě konče. Zásadní vliv na vlastní průběh říje má však skutečnost, skutečnost námi samotnými a řádným výkonem práva myslivosti ovlivnitelná, a to dodržování určeného poměru pohlaví a dodržování počtu srnců v jednotlivých věkových třídách. Při poměru pohlaví 1 : 1 a dodržení předepsaného stavu srnců v jednotlivých věkových třídách se k vlastnímu říjení dostanou pouze ti dospělí a silní srnci, srnci, kteří si své právo dokáží uhájit před ostatními svého druhu. Jestliže však máme v honitbě více srn dostanou se do říje skoro všichni srnci bez ohledu na jejich stáří a ve svém důsledku to znamená značné ovlivnění budoucího, plánovaného chovu této zvěře. Větší počet srn znamená také nevýrazný průběh říje, srnci si přijdou na své bez dlouhého hledání a případného odhánění konkurence což pak budí dojem, že se vůbec nic neděje. Dle posledních výzkumů se na zdárném vývoji budoucích potomků podílejí oba rodiče přibližně stejnou měrou i když každý z nich v trochu jiné oblasti. Po mámě získávají potomci oddolnost a věrnost svému stávaništi, po tátovi sílu a v případě samčích potomků i tvar budoucího paroží. Z toho všeho vyplývá, že je důležité aby se do říje zapojovali pouze ti Nej jedinci obou pohlaví, nositelé těch nejlepších genetických informací pro příští pokolení. Jediným způsobem jak se k tomuto stavu propracovat je dlohodobé dodržování stanoveného průběrného odlovu této zvěře, jak co do pohlaví tak i dodržovat stanovený odlov srnců v jednotlivých věkových třídách.
Co se týče průběhu žní s tím srnčí zvěř nemá žádný zvláštní problém, ve většině případů je na zemědělské stroje zvyklá a nebojí se jich. Jednoduše a prostě uhne a za pár dní se na své původní stávaniště vrátí. Horší je to se zvýšeným provozem na místních silnicích. Traktory odvážející sklizenou úrodu se po našich okreskách neřítí zrovna 100 kilometrovou rychlostí, tak jako někteří ostatní účastníci provozu na těchto komunikacích. Ale i tak největší nebezpečí pro srnčí i ostatní zvěř hrozí právě zde. V tuto dobu veškerá zvěř často přebíhá z jednoho zemědělského pozemku na druhý a velmi často, bohužel, musí právě přes silnici. Všichni uživatelé komunikací by si tuto skutečnost měli uvědomovat a rychlost svého vozidla přiměřeně snížit. Je to i v jejich vlastním zájmu, nikdo nemůže vědět co Vám může vběhnout pod kola, v případě střetu s černou zvěří bývají následky většinou dosti vážné.
Právě černá zvěř pro srnčí říji a srnčí zvěř samotnou může být značnou nepříjemností a vlastní říji může i dosti výrazně ovlivnit. Srnčí se černé pudově bojí a uhýbá ji ze svých stálých stávanišť. Nejvíce ohrožená jsou však odložená srnčata. Černá zvěř je od přírody všežravá a žádné rozdíly mezi nalezenou potravou nedělá. Na většině zemědělských pozemcích s řepkou je již její sklizeň skončená a černá zvěř se dala do poměrně velkého pohybu o čemž se na vlastní oči můžete přesvědčit skoro každý večer. Z tohoto všeho vyplývá, že právě nyní je naše přítomnost v honitbě velmi žádoucí. Je potřeba zaměřit se na odlov věškeré zvěře škodící myslivosti a na odlov již zmíněné černé zvěře. Právě tímto způsobem můžeme pomoci jak zvěři srnčí tak i té ostatní. Za všech okolností musí však odlov jakékoliv zvěře probíhat dle zákonů, platných mysliveckých předpisů a tradic! V prostoru Skalky, jak u nás tak i sousedů z Penty Dřetovice, se pravidelně pohybuje silná bachyně s osmi až devíti malými selaty. V případě střetu s touto zvěří jsou pro nás lovná pouze selata ( a to i po 1.8.) Odlov vodící bachyně, bez ohledu na datum, je z mysliveckého hlediska neetický a z toho praktického hlediska může mít i dalekosáhlé následky na škodách vzniklých na zemědělských plodinách. Samotná selata, selata bez bachyně se stávají pravidelně doslova pohromou pro zemědělce. Závěr je jediný, vodící bachyně byly, jsou a budou pro všechny, tedy i honitbu Svrkyně prostě a jednoduše tabu!
Všichni si ve zdraví užijte srnčí říje a jestliže uvidíte, právě v těchto dnech, samotné srnče nebo srnčata buďte klidní. S největší pravděpodobností se nejedná o sirotky, právě nyní si tam někde plní jejich máma svou povinnost.
Předem Vám všem děkuji za spolupráci.
hospodář