Není roček jako roček
Není roček jako roček
O odlovu srnců ve stáří jednoho roku se popsalo plno papírů a do dneška na toto téma existují různé názory. Patrně nelze stanovit úplně jednotnou šablonu odlovu pro celé území výskytu srnčí zvěře, ne na celém území výskytu srnčí zvěře panují stejné podmínky. Své podstatné slovo v tom má i genetika, jsou oblasti s opravdu kvalitní srnčí zvěří a také naopak.
I na vlastní odlov srnců této věkové třídy (průběrný odstřel) se názory různí a to i mezi uznávanými odborníky. Převažuje názor, že je potřeba s chovu odstranit všechny bulkaře, knoflíkáře a špičáky s parůžky vysokými do 6 -7 centimetrů (srnčí slecho je přibližně 10 – 12 centimetrů vysoké, na základě této skutečnosti převládá vžitá tradice lovit špičáky s parůžky vysokými do poloviny slech). Na druhé straně se však také ozývají hlasy, že i těmto srncům je potřeba dát šanci do dalších let a počkat jak se vyvinou v budoucnu. Nejsem žádný expert na srnčí zvěř, ale jsem spíše zastánce první varianty, kdyby byla alespoň 50% šance, že z letošního bulkaře bude v příštích letech dobrý srnec, nechal bych se přesvědčit. Otázkou zůstává, co bychom tedy v první věkové třídě měli vlastně lovit? Dle metodiky průběrného odlovu by právě v první věkové třídě mělo být odloveno cca 40% zvěře z celkového plánu lovu. Zatím tedy zůstanu věrný vžitému způsobu lovu srnců této věkové kategorie. V tomto názoru mě utvrzuje i skutečnost, že již v první věkové třídě se vyskytují opravdu dobří jedinci! Na přiložených fotografiích i naprostý laik pozná, že není roček jako roček! Jedná se o fotografie srnců stejného stáří z letošního roku.
Srnec na poslední fotografii nebyl odloven ale sražen autem u benzinové stanice nad Černým volem. Bohužel, právě v oblasti Statenic a Velkých Přílep je srnčí populace díky stávající výstavbě předurčena k zániku.
hospodář