12 kusů na polouku a samá srna
12 kusů srnčího na palouku a samé srny . . .
i takové novinky lze v zimě zaslechnout v hospodě u piva a celkem mne nechávají v klidu. Je pouze otázkou několika minut kdy někdo odhalí pravou příčinu tohoto neblahého stavu a následně bude slyšet, že si myslivci vystříleli všechny srnce a teď to mají! Zkušenost mne naučila na podobné výlevy nereagovat, protože v hospodě to prostě nemá smysl. Zde by se se svým výkladem úspěchu nedočkal asi ani Žalman! Ale v případě, že něco podobného vyjde z úst myslivce a to ještě na myslivecké schůzi, má to vždy okamžitý vliv na prudký nárůst mého krevního tlaku. Je to ve své podstatě smutné poslouchání a okamžitě nám to prozradí mnoho o zelených znalostech a vědomostech autora tohoto výroku.
Je základní poučkou a hlavním chovatelským kritériem chovu srnčí zvěře, že ji chováme v poměru pohlaví 1 : 1. V praxi to znamená mít v chovu ( v honitbě) stejný počet zvěře samičí ( zvěře holé, v tomto případě srn) a stejný počet zvěře samčí ( v tomto případě srnců). Mláďata – srnčata se následující rok, při sestavování plánu chovu a lovu, polovinou přeřazují do kategorie srn a polovinou do kategorie srnců. Je nutné přiznat, že se někdy stanovený poměr pohlaví nepovede udržet v poměru 1 : 1, svůj podíl na tom mají rozmanité důvody, nepříznivé klimatické podmínky, zvýšený úhyn zvěře a také nedodržení stanoveného plánu lovu. To vše se musí zohlednit při sestavování plánu chovu a lovu pro následující rok a to na základě výsledků sčítání jarních kmenových stavů zvěře. Plán odlovu této zvěře musí být sestaven tak, aby bylo v následující sezoně dosaženo plánovaného poměru pohlaví nebo abychom se k tomuto poměru pohlaví co nejvíce přiblížili.
Jenom pro ujasnění skutečností, paroh je produkt kostí a není to produkt trvalý! Parohatý jedinec, v našem případě srnec, každý rok svou ozdobu hlavy shodí! Vraťme se ještě na začátek, tvrzení, že z 12 kusů srnčí zvěře na palouku je 12 srn je čirý nesmysl! A ten, kdo toto tvrdí, o srnčí zvěři vůbec nic bohužel neví. Ano, je docela možné, že z těch dotyčných 12 kusů srnčí zvěře viděných na palouku, žádný neměl parůžky, nebo ještě lépe: žádný z nich neměl viditelné parůžky! Všichni srnci každoročně své parůžky shazují a to v závislosti na svém věku. Aby to bylo vše ještě složitější tak srnce podle stáří zařazujeme do tří věkových tříd:
I.věk.třída 1 - 2 roky
II.věk.třída 3 - 4 roky
III.věk.třída 5 – a více roků
I.věk třída,
srnče(srneček) jeho pučnice se začínají vytvářet v jeho 3měsíci života (cca srpen), jejich růst je ukončen řádově v 5. měsíci jeho života(říjen). První parůžky(paličky, kuželíky, knoflíky) se vytvářejí v 7.-9. měsíci jeho života(prosinec-únor). Parůžky nosí cca 2 měsíce a potom je shazuje, řádově v únoru až březnu. Krátce na to se začínají vytvářet parůžky nové.
roční srnci shazují parůžky v listopadu až prosinci, vytloukají většinou v červnu až červenci a je to již jejich druhé paroží!!!!!
II.věk.třída,
středně staří srnci 3. - 4. roky shazují od druhé poloviny října až listopadu, vytloukají řádově od poloviny dubna.
III.věk třída,
Srnci starší 5. let shazují již od první poloviny října, vytloukají většinou v první polovině dubna, někdy již i v průběhu března.
Všeobecně platí, že čím jsou srnci mladší tím později shazují ale přebarvují jako první !
Z toho všeho vyplývá, že v určitou zimní dobu mohlo být na palouku opravdu 12 kusů srnčí zvěře bez parůžků, nebo bez dalekohledu neviditelných parůžků ale rozhodně to nebyly pouze samé srny! V tomto období je nutno umět rozeznat pohlaví srnčí zvěře podle jiných znaků. Střapec (část pohlavních orgánů srnce) nebývá v zimní srsti často jasně patrný a rozeznatelný. Nejspolehlivějším vodítkem k rozpoznání pohlaví v této době je tvar obřitku. Srna má obřitek srdcovitý s jasně patrným chomáčem delší srsti(zástěrka) přes svírku(venkovní část pohlavního orgánu srny). Srnec má obřitek oválného tvaru. Své prozradí i samotné chování jednotlivých kusů, u starších jedinců i jejich hlava(s pučnicemi nebo bez pučnic), způsob jejího nesení. Staré srnce prozradí i jejich zarputilý pohled. I nejlépe založená srnčata, která svou velikostí již dostihla své mámy, jsou stále ještě subtilnější a jejich jankovité chování je prozradí na míle daleko.
Nejdříve se dobře dívejme, potom si vše rozmysleme a mluvme až po té, když si tím co říkáme, budeme opravdu jistí. Vždyť slovo myslivost je odvozeno od slova mysliti!
hospodář
Několik fotografií srnců v lýčí naleznete v našem fotoalbu.
Devět kusů srnčího a kdo je kdo?
Rozklikněte si toto foto ve fotoalbu na plnou velikost a zleva do prava:
srnec II.věk.tř, srnec ?, srnec III.věk.tř., srnec ?, srna, srnec I.věk.tř., srna, srnec ?, srna